Breaking News

Binance 10x Ne Demek? Binance 5x Ne İşe Yarar?

Binance 10x Ne Demek

Kripto para ticaretinin yapıldığı borsalardan biri olan Binance, kullanıcılarının çeşitli işlem hareketleri ile daha fazla kazanabilmesini sağlamak amacı ile kullanıcılarının farklı sistemler ile kazanç sağlayabilmesine kolaylık sağlıyor. Binance sistemi içerisinde normal kripto para alım satımlarından başka işlemler yapmak da mümkündür. Bu işlemler marjin işlemler ya da kaldıraçlı işlemler olabilir. Marjin işlemler, 3. kişilerin sağladığı fonların işlem gördüğü ve yatırımların normal değerleri üzerinde işlem görerek değer değişikliğine sebep olan işlemlerdir.

Kripto paraların yanında bulunan 10x, 5x, 3x ve 2x gibi ifadeler olabilir. Bu ifadeler marjin işlemler ile alakalıdır. Kripto paranın yanında bulunan bu ifadeler ile o coinler ile kaldıraçlı işlemler yapabilirsiniz. Bu şekilde kripto paralarda 10x ve 5x gibi kaldıraçlar ile işlem yaparak karınızı katlayabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var.  Kaldıraçlı işlemler çok kazandırmanın yanında çok fazla riskli alanlardan biridir. Çünkü işlem gören yatırım değerinin çok üzerinde değerlerde işlem görür. Öngörülemez bir şekilde kripto paranız yükselebilir ya da ciddi değer kaybına uğrayabilir. Marjin ve futures işlemlerinde de kaldıraçlı işlemlerden yapabilirsiniz.

ADA/USDT’ nin yanında 10x varsa bu şu demektir. Bu coin 10x e kadar marjin işlem yapabilmenize olanak sağlıyor.  Aynı şekilde ANKR/USDT yanında 5x varsa 5x’e kadar marjin işlem yapabilmenize izin veriyor demektir.

Marjin işlem açmak için ayrı bir seçenek bulunur. Binance web sitesini Türkçe olarak açtığınız takdirde marjin işlem yapamazsınız. Bunun için web sitesinin dilini İngilizce yapmanız gerekmektedir.

Binance 10x İşlemleri

Binance 10x işlemlerine izole marj modu da denilmektedir. Bu modda izole edilmiş işlem çiftleri sınırlandırılmış olmak ile bağımsızdır.

10x ile işlem yaptığınız takdirde 10 kat kaldıraç ile işlem yapıyorsunuz demektir. Diyelim ki 1000 dolarınız var elinizde ve 10x ile işlem yapabileceğiniz coinden alım ya da satış işlemi yapacaksınız. Eğer coin yükselirse 1000 dolar X 10x ile 10.000 dolarlık işlem yapabilirsiniz.

Ancak bunun tersi durumu da mümkündür. Kaldıraçlı işlemler ile kar yanında zarar da edebilirsiniz. Aynı şekilde elinizde 1000 dolarınız olsun ve 10x ile işlem yapabileceğiniz coinden alım ya da satış işlemi yaptığınızda eğer coin düşer ise bu durumda 1000 dolar / 10x ile 100 dolarlık bir işlem yapabilirsiniz.

İki örnek arasında çıkan son rakamlara bakıldığında bu sisteme neden kaldıraçlı sistem denildiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu sebeple kaldıraçlı işlemleri yaparken mümkün olduğunca dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konularda araştırma yapmadan ve bilgi sahibi olmadan yapacağınız her işlem size ciddi zarar ve kayıplar olarak geri dönecektir.

Binance 5x Ne Demek

Binance 5x, Binance 10x gibi kaldıraçlı işlemlerdendir. Binance Future ve Binance Marjin kaldıraç kullanılarak Bitcoin ve diğer alt coinlerde hem short ( yüksek iken alıp düşükken satmak ) hem de long ( uzun vadeli yatırım) pozisyon açabilirsiniz.

Diyelim ki elinizde 1000 dolar var ve 5x ile işlem yapacağınız Bitcoin ya da alt coinler yükseldiği zaman 1000 dolar X 5x ile 5000 dolarlık işlem yapabilirsiniz. Aynı şekilde elinizde 1000 dolarınız var ve 5x ile işlem yapabileceğiniz coinden alım ya da satış işlemi yaptığınızda eğer coin düşer ise bu durumda 1000 dolar / 5x ile 250 dolarlık bir işlem yapabilirsiniz.

Kaldıraçlı işlemler tüm yatırımlarınızda fazlaca risk bulunduran işlemlerdendir. Bu sebeple bu işlemleri yapmak istiyorsanız tüm alım satım işlemlerinizde çok daha dikkatli olmanız gerekir.

About admin

Check Also

Binance Yeni Girecek Coinler 2022

Binance yeni girecek coinler 2022 çok merak edilmekte ve Binance kullanıcılarını heyecanlandırmaktadır. Güvenilirliği, işlem hacmi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir