Breaking News

Binance marjin ne demek?

Kripto paralarla alım satım yapan kişiler tarafından kullanılan sitelerin en başlarında binance gelmektedir. Binance kullanıcılarına verdiği güven sayesinde çok büyük bir oranda tercih edilmektedir. Binance incelendiği zaman, marjin ticaretinin üçüncü bir parti tarafından sağlanmakta olan fonların kullanılması yöntemi ile yapılan bir varlık alım ve satım yöntemidir. Eğer ki bu alım ve satım yöntemini standart alım satım hesapları ile kıyaslamak isterseniz, marjin hesaplarını kullanan kullanıcılarının çok daha büyük miktarlarda ana paraya ulaşmasını sağladığını görürsünüz. Bu özelliği nedenle ise pozisyonlarında kaldıraç kullanmalarına imkan verir. Temele bakıldığı zaman marjinal alım satım yapan hesaplar, kişilerin kendi oluşturduğu başarılı işlemler sonucunda çok daha büyük kar elde edebilmelerine imkan veren işlemlerin sonuçlarını çok büyük oranda güçlendirir. Bu özellik alım satım sonuçlarını genişletebilme kapasitesine sahip olmasını sağlar. Buna ek olarak ise fiyat dalgalanmalarının az olduğu piyasalarda işe yarar. Bu durumda özellikle uluslararası Forex piyasasında marjin alım satım özelliklerini popüler hale getirmesine yarar. Marjin alım satımlar ise bunun yanında hisse senedi olarak, emtia ve kripto para piyasalarında da varlığını sürdürmektedir. Özellikle geleneksel piyasaların çalışma sistemine bakıldığı zaman, borç alınan fonlar genel olarak bir yatırım borsacısı tarafından sağlanmaktadır. Ancak kripto para işlerine bakıldığı zaman ise, fonlar marjin fonlarına yönelik olan piyasa talebine göre belirlenen miktarlarda faiz elde edebilecek olan diğer kullanıcılar tarafından sağlanmaktadır. Bu konu günümüzde çok yaygın olarak görülmemektedir. Özellikle kripto paraların gizemi ile birlikte insanlar bu gibi bazı karmaşık özellikleri kullanmaktan çekiniyor. Her ne kadar bu yaygınlık az olsa da bazı kripto para borsaları, kullanıcıları için marjin fonu sağlamaktadır.

Binance marjin ticareti nasıl çalışır?

Marjin ticaretin avantajlarını ve kullanımının kolaylığını gören insanlar genellikle marjin ticaret yoluna başvurur. Bu nedenle bu marjin ticaretin nasıl çalıştığını merak eder ve öğrenmek ister. Bir marjin ticaret başlatıldığı zaman, kişinin oluşturduğu toplam teklif değerinin belli bir yüzdesini teminat olarak ortaya koyması gereklidir. Bu durum sizi korkutmasın çünkü bu teminat elinizden uçup gitmeyecektir. Bu oluşturduğunuz ilk marjin olarak bilinir ve kaldıraç kavramına bakıldığı zaman, kaldıraç kavramı ile çok yakından ilgilidir. Bir diğer yönden bakıldığında ise, marjin ticareti hesapları kaldıraçlı ticaret oluşturmak amacı ile kullanılır. Bunun devamında ise, kaldıraç da borç alınan fonların marjine oranını tamınlar ve belirtir. Doğal olarak, her farklı ticaret platformunun kendisine özel kuralları ve kendisine özel komisyon oranları vardır. Bu nedenle ise kendisine özel kaldıraç oranları sunmaktadır. Bu yüzden her siteden aynı oranları ve aynı kazanç miktarını beklememeliyiz. Marjin ticareti, sadece uzun veya sadece kısa pozisyonlar açmak için değildir. Bu özellik hem uzun hem de kısa pozisyonlar için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Binance marjin avantaj ve dezavantajları nedir?

Marjin ticarete başladıysanız veya başlamak istiyorsanız bu konunun avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek istemeniz gayet normal. Marjin ticaretlerine bakıldığı zaman bu ticaretlerin en belirgin avantajı, ticari pozisyonların görece olarak değerinin çok daha yüksek olması özelliği ile çok daha büyük karların elde edilmesini sağlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında ise, düşük sayılacak miktarlarda ana para yatırımı yaparak, birkaç farklı pozisyon açmasına imkan vermektedir. Bu özelliği ile yatırımınızı çeşitlendirme yolunda büyük olanak sağlamaktadır. Bu avantajların yanında ise, ticareti kazancınızı artırdığı gibi, aynı oranda ve hızda da kaybı hızlandırır. Bu nedenle tehlikeli bir konu olarak görebilirsiniz. Bu riski almak veya almamak tamamen sizin elinizde.

 

 

About admin

Check Also

Binance Stop Loss nedir? Stop Loss nasıl yapılır?

Stop loss, stop limit, conditional order gibi emirler kripto para borsalarında sıkça kullanılır. Genel olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir