Breaking News

Bitcoin ne zaman çıktı?

Bitcoin, son dakika olarak ve sürekli değişen fiyatlara sahip olduğu için çok fazla tercih edilmeye başlandı. Son zamanlarda düşmesi nedeniyle de insanlarda merak uyandırmaya başladı. Bu merak sonucunda ise yatırımlar bir hayli arttı. Bitcoin kripto paraların en büyüğü olarak görüldüğü için gelecekteki yönü her insan tarafından merak ediliyor. En ünlü coin bitcoin olduğu için alt coinler de bir hayli takip edilmekte. Birçok insan tarafından Bitcoin ne zaman çıktı? sorusunun cevabı aranıyor. Bitcoin incelendiği zaman, Satoshi Nakatomo tarafından ilk olarak ortaya atılmıştır. Blockchain teknolojisini alt yapı olarak kullanarak ve kişiden kişiye anti merkezcil olma yöntemi ile çalışan bir dijital para biri konsepti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitcoin genel olarak ve sürekli değişen değeri nedeniyle al sat yapan insanlar tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bitcoin’in tarihine bakıldığı zaman, Bitcoin ağı ilk olarak 3 Ocak 2009 yılında hayata geçirilmiştir. Bu makalenin yazarı Satoshi Nakatomo‘dur. Bu kişinin gerçek ismi, mahlası veya bir ekibe ait bir unvan olduğu konusunda çok büyük tartışmalar ve bilinmezlikler vardır. Bazı kripto paraların bir sınırı vardır. Bitcoin de aynı şekilde sayısı 21 milyonla genesis blokta belirtilmiş ve sınırlandırılmıştır. Gerçekleşen ilk Bitcoin transferi ise, Satoshi Nakatoma’ya geliştirmesi amacıyla ona yardım eden kriptograf Hal Finney arasında gerçekleştirilmiştir. İlk alışveriş, 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleştirilmiştir. 22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla piyasada bulunan Bitcoin’lerin toplam değeri yaklaşık olarak 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 26.07.2020 tarihi itibarıyla bu değer yaklaşık olarak 182.967.290 milyar dolar olmuştur. Güncel olarak üretilmiş olan toplam Bitcoin miktarı 18.443.043 seviyesine ulaşmıştır. Bu değer günümüzde popülerleşmesiyle birlikte ilerleyen zamanlarda da artacak gibi görünüyor. Yine de uzmanlar bu konuda kesinlikle emin değil. Herkes tarafından merak konusu olması da çoğu insan yatırımını bu yöne çekmesine neden olmakta.

Bitcoin’in kaynağı nedir?

Dünya üzerindeki yatırımcıların çoğunun dikkatini çeken Bitcoin, herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlı olmaması nedeniyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bunun yanı sıra geleneksel ve günümüzde olan paralar gibi de fiziksel bir karşılığı yoktur. Yine de çoğu paradan çok daha değerlidir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilmiştir. Ve temelinde matematik formülü olan bir sistem olarak karşımıza çıkar. Bu matematik formülü ise herkese açıktır. İsteyen herkes bu sisteme ulaşabilir ve dahil olabilir. Bitcoin, madenci sistemine dahil olan her birey sisteminin güvenliğini kesinlikle sağlamlaştırmış olur. Bitcoin özellikle herkese açık olması nedeniyle ilgileri üzerine çekmiştir. Herkese açık olmasına karşın kesinlikle bir kurum veya kuruluş tarafından denetlenmemektedir. Bu da yatırımcıların kafasında bazı soru işaretleri çıkartmakta. Özellikle piyasada sınırlı olması nedeniyle de değerini üst seviyelere çıkartmıştır.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin üretiminin sağlanması ve blok zinciri adı verilen sistemin sürekliliğini sağlaması için gerekli olan bir sistemdir. Sürekliliğin yanı sıra da güvenliğini tesis etmektedir. En başlardan bu zamana dek birçok farklı cihazla madencilik yapılmıştır. Ancak sürekli artan rekabet ortamı nedeni ile sürekli olarak bu alanda kar artırmak amacı ile yeni teknolojiler kullanılmıştır. Bu durum da rekabetin sürekli olarak artmasına neden olmuştur. Madencilik asıl olarak kriptografi şifreleri çözerek sisteme yeni blokların eklenmesi olayıdır. Şifrelerin çözülmesi, bilgisayarın işlemci kapasitesine ve şifrenin uzunluğuna bağlıdır. Bu nedenle güçlü işlemciler ve güçlü bilgisayarlar çok daha hızlı bir şekilde Bitcoin kazar. Şifrelerin çözülmesi ile oluşturulan bloklar üzerinden maden yapan insanlar Bitcoin ile ödüllendirilir. Ve bu bitcoin cüzdanlarına gelir. Bu işlemlerin tamamlanmasına Bitcoin madenciliği denir.

 

About admin

Check Also

MBL Coin Nedir? MovieBloc (MBL) Coin Yorum ve Geleceği 2022-2025-2025

Bugün piyasa üzerinde en çok kullanılan ve birçok insan için güncel olarak piyasa içerisinde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir