Breaking News

Blockchain Nedir, Nasıl Kullanılır?

Blockchain evrenini en basit şekilde incelediğimiz zaman, dijital bir varlığın kaynağı ve merkezi olmayan, dağıtılmış bir defter olarak görebiliriz. Bitcoin ve kripto para piyasası içerisine girmek isteyen insanların araştırması gereken ve bu konuda bilgi sahibi olması gereken en önemli konulardan birisi de Blockchain olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük nedeni ise birçok kripto paranın bu sistem içerisinde olmasından kaynaklanıyor. Bu sistem ise kullanıcısına kolaylık sağlayarak tamamen kullanıcı odaklı bir hale geliyor. En büyük kripto para birimlerinden olan Bitcoin ve Ethereum‘u da destekleyen ve gelişmesinde çok büyük rol oynayan teknoloji Blockchain olarak biliniyor. Bu teknoloji, kullanıcılara çok büyük güven veriyor. Bu güvenin en büyük nedeni ise tamamen şeffaf ve her kullanıcı tarafından tamamen ulaşılabilir olmasıdır. Özellikle güvenilir kaynaklar arayan insanlar, bu gibi güvenilir birimlere yaklaşıyor. Genel olarak incelediğimiz zaman blok zinciri, herkes tarafından kolaylıkla görüntülenebilen ve doğrulanabilen bir işlem listesi olarak karşımıza çıkıyor. Buna örnek vermek istersek Bitcoin blok zinciri, herhangi bir insanın Bitcoin gönderdiği veya satın aldığı her işlem için ayrı birer kayıt içerir. Kripto para birimleri ve bu para birimlerini oluşturmak amacı ile kullanılan blok zincirleri, banka ve kredi kartı şirketleri gibi aracılara ihtiyaç duymadan çevrimiçi olarak kişiler ve şirketler arası değer aktarmayı ve takas yapmayı mümkün hale getirir. Bu nedenle de çok hızlı haldedir. Özellikle işlemlerini hızlı yapmak isteyen insanların en büyük tercihi haline geliyor.

Blockchain Nedir?

Bazı kaynaklar içerisinde Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak da adlandırılabilen Blokchain, ademi merkeziyetçilik ve kriptografik karma kullanımı yolu kullanılarak ve herhangi bir dijital varlığın tarihini değiştirilemez ve tüm işlemleri şeffaf hale getirir. Blok zinciri teknolojisi incelendiğinde çok basit bir sistem olarak görülebilir. Blok zinciri, yapılan tüm işlemleri ve tüm aktarımları sistem içerisinde tutarak herkes tarafından görülebilir hale getirir. Bu yönü ile de uzmanlar tarafından çok büyük güvenler kazanıyor. Blockchain özellikle kullanıcısına ve bu piyasa içerisindeki kripto paralara umut veriyor. Bunun asıl nedeni ise devrem niteliğinde bir teknoloji olması. Çünkü sistem içerisindeki riski neredeyse sıfıra indiriyor ve bu risklerin insanların hayatını zorlaştırmasını engelliyor. Kolaylıkla transfer işlemleri ve satın alma işlemleri yapmak isteyen insanlar ise bu durumdan memnun. Dolandırıcılığı tamamen ortadan kaldırması ile birlikte de çok büyük bir yükseliş kazanıyor. Sistem içerisindeki kullanımların herhangi bir sınırı olmaması ile birlikte de istenildiği gibi ölçeklenebilir hale geliyor ve bu durumun devamında tamamen şeffaflığını koruyor. Kullanıcısına verdiği değer ve güven ile birlikte gelecek zamanda kaybettiği değeri yeniden kazanacak gibi görünen kripto paralar bu değer artışını neredeyse tamamıyla Blockchain sistemine borçlu.

Blockchain nasıl çalışır?

Blokchain‘in asıl amacı, depolama ve bazı dijital bilgileri elde tutmaktır. Bunun yanı sıra dijital bilgileri kaydederek şeffaflık kazandırmak ve dağıtılmasına olanak sağlamaktır. Tüm bu özelliklerine rağmen kesinlikle düzenlenemez. Bu yönü ile blok zinciri, kesinlikle değiştirilemeyen defterlerin veya silinmeyen ya da yok edilme imkanı olmayan işlem kayıtlarının temeli haline gelmiştir. Bu süreklilik özelliği ile de blok zincirler, (DLT) yani dağıtılmış defter teknolojisi olarak da kullanıcılar arasında biliniyor ve bu özellikleri ile tercih sebebi oluyor. İlk olarak 1991’de önerilen ve sadece bir araştırma projesi olarak görülen blok zinciri kavramı, o zamandan beri neredeyse en güvenilir ve en çok tercih edilen sistem haline geldi. Bunun devamında ise sistem içerisinde çok büyük gelişmeler kazandı.

About admin

Check Also

MBL Coin Nedir? MovieBloc (MBL) Coin Yorum ve Geleceği 2022-2025-2025

Bugün piyasa üzerinde en çok kullanılan ve birçok insan için güncel olarak piyasa içerisinde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir