Breaking News

Digibyte Coin Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Digibyte Coin, 2013 yılında geliştirilmeye başlanmış 2014 yılında arzı başlamış olan kripto paradır. Jared Tate tarafından 2014 yılında aktif edilen kripto para sunduğu hizmetler ile ön plana çıkmıştır.  21,000,000,000 miktarında maksimum arzı bulunmaktadır. 2021 yılı itibariyle piyasadaki arzı ise 14,630,000,000 miktardır.

Digibyte Coin Nedir?

Digibyte Coin çıkış yılı itibari ile eski ve köklü kripto paralardan sayılmaktadır. Projenin amacını ise kurucu Jared Tate tarafından dinlemek gerek. Projeyi açıklarken üç katmanlı yapıdan bahsediyor. Katmanlar; akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar ve kişiselleştirilebilir token yapısıdır. DGB üzerinde yapılan işlemlerin tamamı ağ üzerinde yer alan açık deftere işlenmektedir. Bu işlem ve yapı orta katmanı oluşturmaktadır. Alt katman ise üçüncü katman olarak nitelendirilmektedir. Bu katman merkezi olmayan düğümler ile alakalıdır. Bu katmanda istemci yazılım ve iletişim bilgileri tutulmaktadır.

Digibyte kripto parasını diğer birimlerden ayıran 5 farklı özellik dediği yapı sağlamaktadır. 5 farklı özelliği incelediğimizde karşımıza çıkan tablo şu şekildedir. Sha256, Skein, Scrypt, Qubit ve Odocrypt olarak ön plana çıkmaktadır. Bu 5 yapı kendine özgü madencilik yapısını oluşturmaktadır. Şifreleme algoritmaları olması itibariyle zorluk seviyesi en üste çıkartılmıştır. Bu özellikler kripto parayı kötü amaçlı saldırılardan korumakla görevlidir. Böylece güvenli bir kripto para ortamı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu yapıya ek olarak Digibyte, DigiExplorer adında blok tarayıcıya sahiptir.

Bitcoin blok zincir ağında para transferleri işlemlerinde sürekli olarak yazılım güncellemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yapıyı soft fork adı verilen kısmi çatallanma ayrımı ile çözüme kavuşturdular. Bu yapılan işlem ise kripto para dünyasında Segwit olarak geçmektedir. Digibyte Coin tarih takvimleri 2017 yılını gösterdiğinde Segwit’i etkilenştiren ilk alt kripto para birimi oldu. Böylece kripto para dünyasında büyük bir sükse yapmış oldu.

Digibyte ekibi son olarak 2019 yılında DigiAsses diye bir yapıyı duyurdu. İkinci katman çözümü olarak lanse edilen bu yapı; varlıkların merkezi olmayan yapılar üzerinde ihraç edilmesine olanak tanıyor. Bunun dışında akıllı sözleşmeler, dijital kimlikler gibi özellikler blok zincir ağı üzerinde işlenmesine imkân tanıyor.

digibyte-coin-nedir-3
digibyte-coin-nedir-3

Digibyte Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Toplamda 21 milyar adet üretime imkân tanına bu kripto para için üretim madencilik ile gerçekleşmektedir. Token teknolojisinin 2013 2014 yıllarında olmadığı için üretimi sadece madenciliğe dayanılmaktadır. Madencilik ise 2035 yılına kadar devam edecek. Yazının başında belirttiğimiz gibi 21 milyar DGB coin için şu anda sadece 14,65 milyar coin madencilik işlemleri aracılığı ile piyasaya arz edilmiş durumdadır. Yazının yazıldığı an itibariyle (30 Ağustos 2021) fiyatı 0,54 Türk lirasıdır. Eğer sizde bu coin üretiminde aktif rol almak istiyorsanız gerekli madencilik ekipmanlarını kurmalısınız. Ekipmanlar kurulduktan sonra beş madencilik özelliğinden birini seçerek kazım havuzlarına dahil olup üretimine başlayabilirsiniz.

digibyte-coin-nedir-2
digibyte-coin-nedir-2

Digibyte Coin Kullanım Alanları Nelerdir?

Digibyte Coin, kullanım amacı ve ortaya çıkış nedeni beyaz sayfasında net bir şekilde açıklanmıştır. Beyaz sayfa bildirisine göre; itibari para gibi ödeme işlemlerinde ve varlık değer saklama aracı olarak kullanım alanı bulunmaktadır. Kullanım alanı yapı itibariyle Ethereum GAS sistemiyle benzerlik taşımaktadır. Bu benzerlik işlemini ise açıklamak gerekirse; ETH GAS sistemi blok zincir üzerinde bir işlemin hesaplanabilmesi için hesaplamak için ölçen birimdir. Basit işlemlerden karmaşık işlemlere kadar yapılan tüm detaylarda GAS ihtiyacı duyulmaktadır. DigiAsses ise GAS yapısı ile benzerlik göstermektedir.

Digibyte Coin Yorum, Haber ve Analiz

Her kripto parada olduğu gibi Digibyte Coin içinde uzun, orta ve kısa vadeli analizler yapılmaktadır. Bu kripto para için uzun vadeli analizlerde yıl sonunda fiyatının ortalama 0,1 $ usd değerine ulaşması bekleniyor. Yazının yazıldığı an itibariyle 0.06 $ üzerinden işlem gören paranın Bitcoin için yapılan yıl sonu tahminlerine bağlı olarak artış göstermesi bekleniyor. Orta vadede 0.06 ile 0.08 arasında gidiş geliş yapması beklenirken kısa vadeli analizde birkaç indikatörü incelemek gerekiyor. Kısa vadeli analiz için kullandığımız indikatörler RSI, MACD, EMA, MA olarak ön plana çıkmaktadır. RSI ve MACD çok değişken olduğu için günlük olarak takip edilmesi gerekmektedir. EMA ve MA ise kısa süreli göstergelerde yükseliş göstermesi beklenen kripto paralar arasında yer alıyor. Tabii ki tüm bu analizler herhangi bir yatırım tavsiyesi olmayıp yatırımlarınız tamamen kişinin kendi sorumluluğundadır. Digibyte Coin binance gibi borsalarda işlem görüyor.

 

About admin

Check Also

MBL Coin Nedir? MovieBloc (MBL) Coin Yorum ve Geleceği 2022-2025-2025

Bugün piyasa üzerinde en çok kullanılan ve birçok insan için güncel olarak piyasa içerisinde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir