Breaking News

Iost Coin Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir?

Iost Coin belirli sayıda kripto para yatırımcısı tarafından takip edilen bir para birimidir. Takipçileri tarafından geleceğin gizli kripto paralarından biri olarak görülen varlık, kripto para listelemesinde 102.sırada yer almaktadır.

IOST Coin Nedir?

Diğer birçok kripto para birimi gibi merkezi olmayan coinlerden IOST, özellikleri ile ön plana çıkıyor. Fikir birliği algoritması ile kendini duyuran bu varlığın özellikleri oldukça etkileyici. Ultra hızlı, merkezi olmayan ve inandırıcılık kanıtı ile ortaya çıkan varlığın fiyatı yarım Türk lirasıdır. Yazının yazıldığı tarih olan 5 Ağustos tarihi itibariyle 52 kuruştan işlem görmektedir. Birinci sınıf yatırımcılar tarafından desteklenen proje blok zincir ağına sahiptir. Merkezi olmayan ekonomide güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik konusunda ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmaktadır. Bu konuda temel mimari oluşturmak için 4 yılı aşkın bir süredir ekip çalışması devam etmektedir.

IOST Coin Kurucuları ve Kuruluş Tarihçesi

2018 yılının ocak ayında çok fazla sayıda kişi tarafından ortak proje olarak çıkartılan Iost Coin, kurucu ekip bünyesinde Jimmy Zhong, Justin Li, Ray Xiao, Terrence Wang, Sa Wang, Kevin Tan gibi isimleri barındırıyor. Projede yer alan isimlerin hepsinin geçmişinde çok başarılı projeler yer alıyor.

Jimmy Zhong, ABD ve Çin’de teknoloji girişimleri yapmış başarılı bir iş adamıdır. İlk projesini üniversite yıllarında hayata geçirmiş ve 40 milyon dolara satıp Pekin’e dönüp kripto paralar üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. Terrence Wang ismi ise Uber şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışmış ve köklü üniversitelerden bilgisayar diploması bulunmaktadır.

Justin Li, Goldman Sanchs gibi köklü finans şirketinde veri bilimci ve matematikçi olarak çalıştı. Xiao ise yapay zekâ şirketi kurmuş olup okuduğu üniversiteden bilgisayar ve ekonomi alanında diploma almış birisidir. Bilgisayarcılar ve ekonomistleri bir araya getiren bu proje, temelinde bu zeki ve ön görülü kişilerin fikirlerini bir potada eritmektedir.

iost-coin-nedir-1
iost-coin-nedir-1

IOST Coin’i Benzersiz Yapan Faktör Nedir?

Iost Coin, kendi blok zincirine sahip kripto paradır. Tamamen açık kaynaklı olup güvenli ve ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir. Projenin nihai hedefi ilerleyen yıllarda dijital işlerde, çevrimiçi hizmetlerde finansal işlemlerin temeli olabilmek.

Ölçeklenebilir konusunda oldukça iddialı çalışmaları bulunan varlığın şirketler ile bireyler arasında blok zincirlerinin nasıl işleneceği konusunda ultra hızlı dedikleri bir standardı yakalamak oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu kripto parayı daha iyi anlamak ve nasıl bir ölçeklenebilir yapıya sahip olduğunu anlamak için çıkan test sonuçlarını incelemek gerekir.

Ethereum, geliştiriciler arasında en popüler akıllı sözleşme platformudur. Bu haliyle kullanım hacmi yüksek ve ölçeklenebilir yapısı itibariyle EOS, TRON gibi kripto varlıklarla kıyaslanmaktadır. Iost Coin, rakipleri ile arasındaki en büyük farkı şu şekilde açıklamaktadır; Ethereum saniyede 20 işlem, Tron, 2000 işlem, EOS 4000 işlem gerçekleştirebilmektedir. Iost ise saniyede 10.000 işlem yapabileceğini iddia etmesi kripto paralar dünyasında yeni bir soluk getirmiştir.

Bir saniyede bu kadar işlem yapabilmek için gerekli mimariyi ise; Dağıtılmış Rastgelelik Protokolü, Dağıtılmış Parçalama, Transepoch, Atomix, Mikro Durum Blokları ile oluşturduğu blok zincir mimarisiyle açıklamıştır.

Iost Coin Miktarı Ne Kadar? Ne Kadarı Arz Edildi?

2018 yılında çıkan kripto paranın toplam olarak 21 milyar adet arzı vardır. İlk etapta düzenlenen ICO’da 31 milyon dolar değerinde ETH satışı yapılarak %40 miktarı satılmıştır. Kalan %60 varlığın %35’i IOST vakfı tarafından saklanmaktadır. %12,5 pay miktarı topluluğa %10 miktarı IOST ekibine ve %2,5 yatırımcılara ayrılmıştır.

iost-coin-nedir-2
iost-coin-nedir-2

Iost Coin Ağı Güvenilir Midir? Nasıl Güvenilir Bir Yapıya Sahiptir?

Ağın güvenirliliğini proje yöneticileri tamamen PoB ve EDS yapısına bağlıyor. Binlerce kripto varlık kendi blok zincir ağını oluşturmuş durumdadır. Bu kadar zincir ağ içerisinde güvenirlik ile öne çıkmak oldukça zordur. İşte bu noktada inanılırlık kanıtı (PoB) ve dağıtılmış parçalama (EDS) proje yöneticilerinin en büyük tezini oluşturuyor.

Kripto varlık tamamen kurumsal işletmeler için oluşturulmuş durumda. Amazon, Google, Facebook ve daha nice büyük kurumsal işletmenin ağır yüklerini üstlenebileceğini iddia eden yöneticiler projenin başarısını bu iş birliklerine bağlıyor.

Bu kripto varlığı satın alabilmek için çeşitli borsaları kullanabilirsiniz. Binance, CoinEx, Bittrex, LiveCoin, Bittrue gibi çeşitli borsalarda alım satımı yapılabilen bu kripto para yatırımcıları tarafından umut beslenen bir varlıktır.

 

About admin

Check Also

MBL Coin Nedir? MovieBloc (MBL) Coin Yorum ve Geleceği 2022-2025-2025

Bugün piyasa üzerinde en çok kullanılan ve birçok insan için güncel olarak piyasa içerisinde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir