Genel

Kredi Kartı ile Bitcoin Almak

Kripto paralarda yatırımcı olmak istiyenler kredi kartı ile bitcoin almak konusunda birçok problem yaşamaktadır. Öncelikle nereden ve ne şekil alınacağını tam kestiremeyen yatırımcılar zarara uğramaktadır. Bir işlem yapmadan önce detayları ile öğrenip sonrasında işlem gerçekleştirmek en sağlıklı adım olacaktır.

Kredi Kartı ile Bitcoin Al

Havale veya EFT ile uğraşmak istemiyorsanız, direkt olarak kredi kartı ile bitcoin almak seçeneğini kullanmayı tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İlk olarak böyle bir işlem için güvenilir alım satım bölgelerini tercih etmelisiniz. Bilinirliği olmayan veya güvenilir sıfatı ile nitelendirilmeyen sitelerden yapacağınız bitcoin alımlarında hem kredi kartı bilgilerinizi kaptırdığınız gibi ayrıca yatırmış olduğunuz paradan da olabilirsiniz. Bunun için öncelikle iyi bir araştırma yapmalı ve nerelerden alabileceğinizi tespit edin. Örneğin Binance kripto para borsası kartınızla ödeme alabileceğiniz güvenli bir alandır.

Kripto para yatırımcılarına vereceğimiz bir diğer bilgi ise kart ile alım yapma yöntemleri havale veya EFT ile alım yapımlarına göre daha az seçenekle gerçekleşmektedir. Örneğin; Paribu ya da BTCTurk gibi borsalardan kolaylıkla EFT veya havale yoluyla kripto para alımı gerçekleştirilebilirken kredi kartı ile bitcoin almak seçeneği bulunmamaktadır. Kredi kartı bilgilerinizi girerek herhangi bir coin almanız için bu piyasaların sunduğu bir seçenek bulunmuyor. Bu yüzden kartınızı kullanırken seçeneklerinizin kısıtlı olacağını unutmayın.

Kredi kartınızla bitcoin alabileceğiniz borsaları öğrenmek ilk adım için yeterli olacaktır. Listeye göre;

  • Binance
  • Okex
  • Coinbase
  • KuCoin
  • BitPanda
  • IO
kredi-karti-ile-bitcoin-almak-2
kredi-karti-ile-bitcoin-almak-2

Binance ile Bitcoin Almak

Kripto para yatırımcılığında özellikle yerli yatırımcılar gelen yasal düzenlemeler ile direkt olarak Global Binance borsası üzerinde işlem gerçekleştiremiyor. Eğer kripto para almak istiyorsanız öncelikle Binance TR üzerinde hesap açıp oraya havale veya EFT yoluyla para aktarıp sonra nakit paranızla TETHER, Bitcoin, Ethereum ya da başka bir alt coin almalısınız. Ardından Global Binance borsası hesabınıza ait cüzdana gönderim sağlayarak Binance borsasına geçiş yapabiliyorsunuz.

Zorlaşan bu durum karşısında yatırımcılar kredi kartı ile bitcoin almak seçeneğini daha sık kullanır hale geldi. Binance içerisinde yer alan buy sell crypto sayfasında kartınızla direkt olarak BTC alabilir ve işlemlerinize başlayabilirsiniz. Gerekli sayfaya erişmek için öncelikle doğrulanmış olan Global Binance hesabınıza oturum açın. Ardından üst menüde sol kısımda yer alan Kripto Al seçeneğine tıklayın. Gelen menüde Kredi / Banka Kartı seçeneğine tıklayarak sayfanın açılmasını bekleyin.

Açılan sayfada en az 100 ₺ en fazla 60.000 ₺ olacak şekilde kredi kartı ile alım sayfasını göreceksiniz. Üst kısımda yer alan kutucuk TRY (Türk lirası) alt kısımdaki kutucuk ise BTC (Bitcoin) olmasına dikkat edin. Almak istediğiniz miktarı girdikten sonra devam seçeneğine tıklayın. İkinci kısımda karşınıza kart bilgilerinizi girmenizi isteyen bir form gelecektir. Formda adınızı soyadınızı (kart üstünde yazan) kart numaranızı, kart geçerlilik tarihi ve CVV numarasını girerek ilerle butonuna basın. Son olarak telefonunuza onay kodu gelecektir. Onay kodu girildikten sonra kart ile alım işleminiz tamamlanmış olur. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken nokta ise kartınızı VISA veya MASTERCARD olmasıdır. Ayrıca internet alışverişlerine açık olması da gerekmektedir. Bazı kart sahiplerinin kartları internet aracılığı ile alışverişe kapalı olduğu için alım gerçekleştirememektedirler.

Diğer Borsalardan Bitcoin Almak

Binance dışında yukarıda listesini verdiğimiz kripto para borsalarından da kartla alım mümkün. Bunun için adı geçen kripto para borsalarında doğrulanmış bir hesabınız olması gerekmektedir. Hesabınıza oturum açtıktan sonra gerekli kullanıcı güvenlik doğrulama tanımlamalarını yapmışsanız eğer yatırdığınız nakit para karşılığında bitcoin alabilirsiniz.

kredi-karti-ile-bitcoin-almak-3
kredi-karti-ile-bitcoin-almak-3

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Havale veya EFT yoluyla kripto para borsalarına para gönderip alım yapmıyorsanız ya da bu sefer tercihinizi kredi kartı ile bitcoin almak yönünde kullanıyorsanız; lütfen güvenilir ve büyük borsaları tercih ediniz. Avantajlı komisyon, çeşitli kampanyalar veya ödüller bahanesiyle size kazançlı çıkmayı vaat eden kimseler tarafından bilinmeyen borsalar hem kredi kartı güvenliğinizi hem de paranızı tehlikeye atmaktadır.

Alım yapacağınız siteyi öncelikle Google gibi arama motorlarında araştırın, şikayetler varsa inceleyin… Güvenilirlik ve piyasa hacimlerini öğrenin. SSL sertifikasını inceleyin. Tüm bu detaylardan sonra alım gerçekleştirmek istiyorsanız en iyi güvenlik ihtimali olarak alım yapacağınız kadar miktarı sanal kart oluşturarak, sanal kartın içine aktarınız. Ardından sanal kart ile alım yapınız. Aksi durumda zararınız diğer durumlara göre çok daha az olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu