Breaking News

Kripto ne demek?

Kripto ne demek?

Kripto genele bakıldığında çok farklı anlamlara gelmektedir. Dil kökenleri yönünden bakıldığı zaman değişik anlamları üzerinden kullanılmakta olan bir sözcük olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle gündelik yaşamımıza yerleşmiş bir kelime olarak yer alır. Bu nedenle belli anlamları eşliğinde ele alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Kripto kelimesine bakıldığı zaman hem İngilizce hem de Fransızca kökenlidir. Buna rağmen günümüzdeki ünü ile birlikte Türkçeye yerleşmiş bir sözcüktür. En güvenilir kaynak olan Türk Dil Kurumunu kapsamında baktığımız zaman, İngilizce olarak Kripto kelimesi “gizli ve görünmez” şeklinde tabir edilmektedir. Buna benzer olarak ise Fransızca kökenli halinde ise “siyasi inancını saklayan kişi veya gizli yazı” anlamlarına varılmaktadır. Kripto kelimesini incelediğimiz zaman ve özellikle sözlük anlamına baktığımız zaman hem Fransızca hem de İngilizce kökenli olarak ele alınması şeklinde değerlendirilmektedir. Aksi halde yanlış anlamlar veya aradığımız anlam dışında bazı sonuçlarla karşılaşabiliriz. Eğer ki bu şekilde değerlendirirsek ve bu anlamlara toplu halde bakarsak, karşımıza çıkacak olan anlamlar bellidir. Bunların en başında gizli ve görünmez, gözükmeyen, saklı yazı ve siyasi inancını saklayan kişi anlamları çıkacaktır.  Anlamları ile beraber incelendiği takdirde Kripto kelimesi Türkçede yaygın olarak değerlendirilen sözcüklerden biridir.  Kripto çok eski dönemlerden başlayarak zamanla günümüze kadar ulaşmış ve Türkçede kendisine yer edinen kelimeler arasında bulunur. Türkçede daha çok gizli ve görünmez ya da gözükmeyen şeklinde anlamlandırılarak kullanılmaktadır. Özellikle şifreleme sistemi konusunda bilgisayar üzerine daha fazla değerlendirildiği sonucuna varırız. Devlet açısından ya da belli başlı bazı kasalar içinde kripto kelimesi gizlilik anlamı üzerinden karşılanarak ele alınır. Borsa dünyasında da çoğunlukla kullanılan bir kelimedir.

Kripto para ne demek?

Kripto paralar günümüzde çok önemli bir yer almaktadır. Buna ek olarak çok büyük miktarlarda yatırım da kripto paralar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle kripto paranın ne olduğu çoğu insan tarafından merak edilmektedir. Kripto paralar, sanal para birimi olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım herhangi bir şekilde fiziksel değildir. Karşımıza dijital varlıklar olarak çıkan kripto paralar, kriptografi yani şifreleme ile güvence altına alınmışlardır. Bu özelliği ile, sahtecilik veya aynı kripto para ile birden fazla işlem yapmak anlamına gelmekte olan “çifte harcama” eylemini kesinlikle imkansız hale getirmiştir. Dünyada bulunan ilk kripto para Bitcoindir. Bitcoin 2008 yılında ilk olarak oluşturulmuştur. Bitcoin incelendiği zaman günümüzde sayıları yüzleri bulmakta olan bitcoin benzeri coinler mevcuttur.

 

Coin almak ne demek?

Günümüzde yatırımların bir çoğu Kripto paralar yani Coinler üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nedenle en çok merak edilen sorular arasında yer alan bu sorunun cevabı oldukça basittir. Bu satın alım aslında Dolar veya Euro almak gibi, yalnızca dijital bir para birimi almaktır. Yani siz paranızla Dolar veya Euro almak yerine kripto para alarak yatırım yapabilirsiniz. Bu kripto paralar kesinlikle kopyalanamadığı için ve dijital şiflerle korunduğu için kesinlikle güvenilir olarak görülmektedir. Bu nedenle ve günümüzde gelişen kripto para piyasası ile insanların birçoğu yatırım yapmak için coin almak yani kripto para almak yöntemini takip etmektedir. Eğer ki siz de yatırım yönünüzü coinlere yani kripto paralara yönlendirmek istiyorsanız bunu güvenilir coinler alarak yapmaya dikkat etmelisiniz. İster al sat yöntemi ile isterseniz de uzun vadeli yatırımla paranızı değerlendirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken projesini beğendiğiniz coin veya alt coini doğru seçmek ve bu coinin değerlerini olabildiğince dikkatli takip etmektir. Bu yolu izlediğiniz takdirde rahatlıkla yatırım yapabilirsiniz.

About admin

Check Also

MBL Coin Nedir? MovieBloc (MBL) Coin Yorum ve Geleceği 2022-2025-2025

Bugün piyasa üzerinde en çok kullanılan ve birçok insan için güncel olarak piyasa içerisinde en …

One comment

  1. güzel anlatım olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir