Breaking News

Paribu Para Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Paribu Para Yatırma

Paribu hesabınıza para yatırma işlemlerinizi https://destek.paribu.com/hc/tr  web sitesinden yapabileceğiniz gibi Paribu mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Paribu mobil uygulamasında  “Cüzdan” sekmesine tıklayıp “Türk Lirası Yatırma” seçeneğini tıklayarak Paribu hesabınıza TL yatırabilirsiniz. Yalnız para yatırmadan önce TL yatırma kuralları ile ilgili gerekli uyarıları okumanız gerekmektedir. Daha sonra ise  “TAMAM” butonuna basmalısınız. Bu işlemlerden sonra banka havale ve EFT işleminde kullanacağınız bilgilerin bulunduğu ekran açılacaktır. Alıcı unvanı, IBAN bilgileri ve transfer açıklaması bilgileri internet bankacılığı üzerinden yapacağınız havale ve EFT işleminde kullanılması zorunlu bilgilerdir. Transfer açıklaması kısmında yazan kod, yalnızca sizin adınıza kayıtlı size özel sabit bir koddur. Daha sonraki bütün havale ve EFT işlemlerinizde bu kodu kullanabilirsiniz. Paribu ile para transferlerinizi, adınıza kayıtlı, bireysel ve vadesiz olarak kullandığınız TL hesapları üzerinden yapmanız gerekir.  Adınıza kayıtlı hesabınızın bulunduğu tüm bankalardan EFT yoluyla para gönderimi yapabilirsiniz.

Alıcı ve unvan kısmına bildirim ekranında göründüğü gibi Paribu Teknoloji Anonim Şirketi yazılmalıdır. Eğer alıcı ya da unvan kısmına bu şekilde sığmıyorsa Paribu Teknoloji A.Ş. yazmak da yeterli olacaktır. İşlemlerinizi tamamladığınız takdirde bakiyenizi Paribu hesabınızda görebilirsiniz.

Paribu Hesabına Mesai Saatleri Dışında Para Yatırma

Paribu hesabınıza mesai saatleri dışında ve hafta sonunda Türkiye Finans, Yapı Kredi,  Akbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Fibabanka ya da Paribu hesabınıza 7/24 havale yaparak para yatırabilirsiniz. FAST sistemi ile yapılan transferlerde adınıza kayıtlı bireysel vadesiz hesabınızdan işlem yapılması ve Paribu sistemine ulaşması halinde para Paribu hesabınıza otomatik olarak yatar. Yalnız EFT işlemleri sadece mesai saatleri içinde yapılabildiği için havale işlemleri gibi 7 gün 24 saat yapılamaz. Eğer mesai saatleri dışında EFT ile gönderim yapılmışsa bu gönderimler bankaların mesai saatinin başladığı ilk iş gününde işleme alınacaktır. Aynı şekilde resmi tatillerde ya da hafta sonlarında EFT yoluyla yapılan gönderimler bankaların mesaiye başladığı ilk iş gününde işleme alınacaktır.

Yatırdığım Para Hesabıma Geçmemiş Ne Yapmalıyım?

Paribu para yatırma kurallarına uyduğunuz takdirde eğer mesai saatleri dışında EFT işlemi yapmadıysanız yatırdığınız Türk Lirası hesabınıza otomatik olarak yansıyacaktır. O sebeple Türk Lirası yatırma işlemi sonrası gönderim yapıldığına dair ayrıca bir bildirimde bulunmaya gerek yoktur. Eğer gönderim havale ile yapılmışsa transfer yoğunluğuna göre en kısa sürede hesabınızda olacaktır. EFT ile yapılan gönderimlerde ise bankanın mesai saati içerisinde işleme alınacaktır. Bu kurallara dikkat edilmesine rağmen para hala hesabınıza geçmemiş ise TL yatırma kurallarını tekrar gözden geçirmeniz gerekecektir. Eğer TL yatırma kurallarına uygun olarak işlem yapmamışsanız bu gönderimler Paribu hesabınıza geçmeyecektir ve 5 iş günü içinde göndericiye geri iade edilecektir.

Aşağıdaki durumlar hatalı gönderim olarak kabul edilir ve bu gönderimler işleme alınmaz dolayısıyla da TL göndericiye geri iade edilir. Ancak Paribu’dan kaynaklanmayan, bankaların kendi sistemlerinden kaynaklanan transfer sorunları ya da yoğunluk söz konusu ise aşağıdaki hatalı işlemleri yapmasanız dahi paranız hesabınıza geçmemiş olabilir.

  • Farklı bir kişiye ait banka hesabı üzerinden yapılan ve kullanıcı hesabı ile uyuşmayan gönderimler
  • Alıcı adı ya da alıcı unvanı yazan kısma Paribu Teknoloji Anonim Şirketi ya da Paribu Teknoloji A.Ş. yazılmadığı takdirde
  • Banka Şubeleri ya da bankamatikler kullanılarak yapılan gönderimler
  • Kredi kartı üzerinden yapılmış gönderimler
  • Birden fazla kişi tarafından kullanılan ortak banka hesabı üzerinden yapılan gönderimler
  • Şirket hesabı üzerinden yapılan gönderimler

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir