Breaking News

TVL (Kilitli Toplam Değer) Nedir?

Kilitli Toplam Değer (TVL) özel olarak incelendiği zaman ve yakın zamandaki durumu göz önünde bulundurulduğunda, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini değerlendirmek için kullanılmakta olan ve çok  önemli bir ölçüm seçeneği haline geldiğini görüyoruz. Kilitli toplan değer (TVL) günümüz traderleri göz önünde bulundurulduğu zaman, bir sistemin gücünü, potansiyelini ve gelecek zaman içerisinde nasıl bir hal alacağını tahmin etmek ve bu durum hakkında fikir yürütebilmek için bu çok basit ölçüyü kullanıyor. Bunun en büyük avantajlarından birisi de çok ama çok hızlı bir şekilde herhangi bir sistem hakkında bilgi almak ve sistem içerisindeki dolaşımı gün yüzüne çıkarması olarak düşünülüyor.

Kilitli Toplam Değer (TVL) Nedir?

Kilitli Toplam Değer (TVL), kullanımı günümüzde özellikle artmaya başlamış ve bu sisteme olan beğeniler oldukça yüksek hale gelmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise gelişen teknoloji ile birlikte sistemlerin oldukça kolay ve erişilebilir bir hal alması oldu. Kilitli Toplam Değer (TVL) incelendiği zaman, bir DeFi protokolünde yer alan ve bu sistem içerisinde olan varlıkların değeri olarak karşımıza çıkıyor. Bu protokol içerisindeki genel sağlığın yararlı bir ölçüsünü sağlamakla görevlidir. Bu sağladığı yarar ile birlikte de DeFi projelerini değerlendirirken kullanıcıların ve yatırımcıların bir numaralı tercihi oldu ve bu gibi projeleri değerlendirmek için çok önemli ve çok kullanılan bir ölçüt haline geldi. TVL, zaten sistem içerisinde önceden olan bir protokol dahilinde stake edilmiş olan tüm paraları sayarak, sistemin altında olan ve gün yüzüne çıkma imkanı olan toplam arzı ortaya çıkarır. Bu arz incelendiğinde ise, sistem içerisinde olan kilitli sermayeye denk gelir ve yatırım yapan insanların ve yatırım yapmak isteyen insanların protokole katılımından elde edilebilecek potansiyel gelirleri doğrudan yansıtır. Bu uygulama sayesinde sistem üzerinden gelecek dönem için çok büyük fikirler alınabilir ve sistem üzerine yapılacak olan yatırımların kar mı yoksa zarar mı ettireceği tahmin edilebilir. Bunun yanı sıra da bu analiz sonucunda ivmenin yönünü kolay bir şekilde görerek bu yolda dikkatli adımlar atılabilir. TVL’nin kullanım alanları burada da bitmiyor. Bir protokol hakkında çok daha farklı ve oldukça önemli olarak görülen TVL oranını belirlemek amacı ile de kullanabilirsiniz. Bu durum ise herhangi bir kripto para yatırımcısının ve sistem içerisindeki kullanıcıların hayatında çok önemi bir bilgi parçası olan varlığın şu anda hangi seviyede olduğunu görmesine yarar ve yatırımlarının yönünü neredeyse tamamen belirler. Bu sayede ise kullanıcılara ve yatırımcılara zarar ettirmez.

DeFi’deki TVL Nedir?

Bu terimin DeFi dünyasıyla nasıl ilişkili olduğunu, bu dünya içerisinde ne gibi görevleri olduğunu ve bu sistem içerisinde nasıl bir gücü olduğunu anlamadan TVL’yi tam olarak anlayamaz ve kavrayamayız. Bu nedenle de konsept, öncelikle herhangi bir merkezi olmayan protokolleri ve bir bütün halinde olan DeFi sistemini değerlendirmek amacıyla ve sistemin gelecek dönemde nasıl bir yönde olacağını tahmin etmek için geliştirildi. TVL, yatırım yapan insanlara ve yatırım konusunda kendisini geliştirecek olan insanlara merkezi olmayan piyasalar hakkında fikir sahibi olmalarını, anlamalarını ve önemli yatırım kararları vermeden önce çok daha çeşitli ve çok daha güvenli yeni yollar sunuyor. Bu özelliği ile birlikte tamamen kullanıcı dostu olan bu sistem, kripto para yatırımcıları için çok önemli bir hal aldı. Uzmanlar tarafından çok büyük beğeniler toplayan TVL, DeFi protokollerinin sağlığını ve potansiyelini ölçmek amacı ile kullanılıyor ve gelecek dönemde de çok büyük gelişimler kat edeceğe benziyor.

About admin

Check Also

MBL Coin Nedir? MovieBloc (MBL) Coin Yorum ve Geleceği 2022-2025-2025

Bugün piyasa üzerinde en çok kullanılan ve birçok insan için güncel olarak piyasa içerisinde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir