Kripto Paralar

Whitelist Nedir, Nasıl Çalışır?

Whitelist derinelemesine incelendiği zaman, izin verilmiş olan ve tanımlanmış kişilerin, bazı kurumların, bilgisayar programlarının ve hatta kripto para birimi içeren adreslerinin bir listesini ifade etmektedir.

Whitelist günümüzde çok önemli bir yer almaktadır, bu nedenle kripto para birimleri dünyasında birkaç farklı anlam alabilir. Belirli olan ve piyasada iyi bir yer alan bir kripto para birimi şirketinin posta listesine kayıt olan kullanıcılardan çoğunlukla şirketin sahip olduğu e-postalarını Whitelist’lerına eklemeleri istenir ve bu şekilde birçok çeşitli iletişim kurmayı başarır. Bu, e-postaların en büyük özelliği ise kullanıcıların spam klasörlerine gitmesini önlemek için ve sistem içerisinde kolay bir şekilde hareket etmeyi mümkün kılmak içindir. Kripto para şirketleri özel olarak internet servis sağlayıcılarının Whitelist sistemi içerisine eklenmek için ödeme yapar. Kripto para birimleri dünyasında, Whitelist’lar en çok ICO ismi verilen bazı sistemler içerisine ve bu bağlamında veya para çekme adresleri açısından kullanılır.

Whitelist Nasıl Çalışır?

Whitelist sahip olduğu özellikler nedeni ile, katı bir ilke kümesine dayanmaktadır ve bir BT yöneticisi tarafından çok titiz bir şekilde ve çok ciddi bir disiplin ile yönetilir. Yönetici erişim izinlerinden emin olduğunda Whitelist kullanmak, varsayılan olarak reddedildiği için kesinlikle izin verilmeyen bileşenlerin ek olarak anlaşılmasını ve sistem içerisine eklenmesini gerektirmez. Yöneticiler sistem içerisinde çok yüksek sayıda göreve sahiptir, kullanıcıların erişmesi gereken ve erişimine tamamen izin verilen kaynakların, hedeflerin veya bu hedeflerin bir benzeri olan listelerin bir listesini toplama görevine sahiptir. Bu toplamayı gerçekleştirir ve ardından liste bir ağ cihazına, masaüstü veya sunucu yazılımına uygulanır. Bu uygulama sonucunda ise birçok çeşitli işletim sistemine uygulanır. Uygulandığı zaman ise, ağ cihazı veya sunucu, kullanıcı, cihaz veya uygulama isteklerini izler ve Whitelist içerisindeki hizmetlere erişime izin verir. Bunun dışında bulunan diğer tüm talep edilen hizmetler reddedilir ve gerçekleştirme imkanı verilmez. Whitelist, belirli onaylanmış uygulamalara veya hizmetlere erişime veya iletişime izin verirken, reddedilen talepler, aşağıdaki kriterleri karşılayan konumları veya hizmetleri içerir. Bu hizmetler birçok çeşitli olabilir. Ancak Whitelist içerisinde ve bünyesinde bulunan kripto para birimleri birçok insan için çok önemlidir. Bunun en büyük nedeni ise özellikle sistem içerisinde kendisi için güvenilir olan ve birçok insan için aynı şekilde bu gibi güvenilir olan yatırım çeşidi arıyor. Özellikle şimdiye kadar tamamen geleneksel yöntemler ile çeşitli yatırımlar yapmış olan ve gelecek dönem için kripto para birimleri ile çeşitli alım ve satımlar yaparak yeni yatırım çeşitlerine yaklaşacak olan insanlar için çok önemli. Bu nedenle de güvenilir olan ve projesi çok kuvvetli olan bazı kripto para birimleri kendisini çok güzel bir şekilde ileriye atıyor.

Whitelist ve Blacklist

Bu iki kavram birbiri ile benzer olarak görülebilir. Bunun en büyük nedeni ise ikisinin de birimlerin bazı özelliklerini göz önüne çıkarmasıdır. Whitelist genel olarak incelendiği zaman, açıkça izin verilen uygulamaların veya  buna çok benzer olan bazı hizmetlerin bir listesi olsa dahi, blacklist’e alınan veya engellenmiş olan bazı uygulamalar veya hizmetler açıkça reddedilir. Whitelist yerine blacklist tutmanın tercih edilmesinin bazı özel durumları vardır. Bu nedenle de bu iki kavram birbiri ile tamamen terstir. Bu gibi durumlarda ise kullanıcıların ve yatırım yapan insanların kesinlikle çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu gibi bazı çok önemli kavramları bilmedikleri takdirlerde yatırım yaparken çok büyük hatalar yapılabilir. Bu gibi hatalardan kurtulmak ve uzak durmak için kesinlikle kavramları öğrenmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu