Breaking News

ZRX Coin Nedir?

Zrx Coin, ilk ortaya çıkışı 2016 yılına dayanmaktadır. Özellikle 2018 yılındaki ayı piyasasından sonra birçok kripto para ortaya çıkmış olmasına rağmen daha eski yapısı ile güvenilir ve sağlam coin olarak kendinden söz ettiren bu kripto parayı inceleyelim.

ZRX Coin Nedir?

Kripto paralar, kullandıkları alt yapılar itibariyle farklılıklar taşımaktadır. Kripto para oluşturmak için kullanılan ağlardan biri de Ethereum ağıdır. ETH-20 ağı olarak bilinen bu ağ üzerinde birçok kripto para birimi bulunmaktadır. ETH-20 protokolünü kullanan kripto paralardan biri de ZRX Coin yani 0x olarak bilinen kripto paradır. 0x platformundan oluşturulmuş olup ilk ortaya çıkışı 2016 yılıdır. Kurucu isimler arasında Will Warren ve Amir Bandeali yer almaktadır. 24 milyon dolar ICO desteği alarak başladıkları bu proje günümüzde hala başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Zero X coin oluşturulma ve proje amacı ise merkezi olmayan borsalar arasında token değişiminin gerçek kılınabilmesini amaçlamıştır. Bu işlem ise akıllı sözleşmeler ile gerçekleştirilmektedir. Bu projenin ortaya çıkış amacı ise 0x platformunun kurucularının ileride herkesin malvarlığının karşılığı olarak token olacağını düşünmesinden geliyor. Daha basit bir tabirle anlatmak gerekirse dünya genelinde insanların mal varlıkları çoğalmakta ve bu rakamlar hesaplanamayacak kadar yüksek miktarlara ulaşmaktadır. Yüksek olan bu miktarları betimlemek için çeşitli kripto para ve merkezi olmayan borsalar token üretecekler. Bu tokenler ise merkezi olmayan borsalar içinde transfer edilebilmesi için bir protokole ihtiyaç duyulmasıydı. Bu fikirle ortaya çıkışı gerçekleşmiştir.

zrx-coin-nedir-3
zrx-coin-nedir-3

ZRX Coin Çalışma Mantığı

ZRX Coin nasıl çalışır sorusuna cevap vermeden önce merkezi ve merkezi olmayan borsaların işleyiş mantığını inceleyelim. Ortaya çıkan avantajlı ve dezavantajlı durumlar bu kripto paranın çalışma mantığını daha iyi anlamamıza olanak verecektir. Öncelikle reel yani gerçek para ile alınıp satılan tüm işlemler için bütün kümesine borsa denilmektedir. Kripto paraların çıkışı yani 2009 yılına kadar geleneksel borsa içerisinde hisseler, tahviller, bono kağıtları vs. alınıp satılabilmekteydi.

Bu işlemler merkezi borsalardan yapılabilmekteydi. Çok fazla alım satım işleminin gerçekleşmesi, kurumsal şirketlerin yer alması, yüksek paralarla işlem görülmesi gibi durumlar yatırımcılar için güvenilir gözükmektedir. Lakin bu geleneksel borsalar için geçerli bir durumdur. Günümüzde yani dijital ortamlarda da birçok merkezi borsa bulunmaktadır. Herhangi bir merkezinin bulunması yarın öbür gün yatırım paralarının başka amaçlarla kullanılabilmesi gibi durumlara yol açmaktadır. Piyasalarda işlemlerin hızlı yapılmasını ve işlem hacminin yüksek olması sebebiyle merkezi olan borsalar tercih edilmektedir.

Merkezi olmayan borsalar ise herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından kontrol edilmeyen, sadece iki karşılıklı kişi arasında para alışveriş işleminin transfer işlemi ile gerçekleştirilen bir alandır. Lakin merkezi olan borsalara göre bu borsaların işlem hacmi yavaştır. İşlem süresi ise oldukça uzundur. Güvenirlik bakımından ise merkezi borsalardan daha güvenilirdir. Takip edilemezsiniz, alım satım işlemlerinizden dolayı herhangi bir vergiye tabi tutulmazsınız. Paranızı sizden başka kimse alamaz, saklayamaz, yerini değiştiremez.

İşte bu noktada çözüm üreten ZRX Coin; çalışma mantığıyla öne çıkıyor. Merkezi olmayan borsalar üzerindeki işlemler blok zincir ağında gerçekleşir. Bu işlemler uzun sürer ve hacimleri düşüktür. 0x Coin ise bu problemi çözmek konusunda şöyle bir mantıkla hareket eder. Kripto paralarla ilgili yapılan işlemler blok zincir ağı dışında gerçekleşir. 0x tarafından oluşturulan emir defterine transfer işlenir. ZRX Coin bu işleminin gerçekleştirilmesi mantığıyla çalışır. Yapılan bu işlem ücretsizdir. Kesilen komisyon ücreti ise merkezi olmayan borsaların alacağı işlem ücretlerinden kaynaklanmaktadır.

zrx-coin-nedir-2
zrx-coin-nedir-2

ZRX Coin Madenciliği ve Nasıl Üretilir?

Piyasalarda işlem gören kripto paraların belirli sayıları ve üretim modelleri bulunmaktadır. ZRX Coin; toplamda 1,000,000,000 adet olacak şekilde üretilmeye planlanmıştır. Yazının yazıldığı 29 Ağustos 2021 tarihi itibariyle %85 oranında miktar piyasada arz edilmiştir. Bu da toplamda 850,000,000,00 kadarına tekabül etmektedir. Bu kripto paranın madenciliği bulunmamaktadır. Tüm birimler 0x platformu yani şirket tarafından üretilmektedir.

ZRX Coin Nasıl Alınır?

Bu kripto para biriminden alım yapmak istiyorsanız geleneksel (merkezi) borsalar üzerinden olduğu gibi kendi merkezi olmayan ERC-20 ağı üzerinden de alınabilmektedir. Merkezi borsalardan Binance, Coinbase, Huobi, Bithumb, Bitfinex, Gate, Kraken, Bittrex, Kucoin gibi daha nice borsadan alınıp satılabilmektedir.

About admin

Check Also

MBL Coin Nedir? MovieBloc (MBL) Coin Yorum ve Geleceği 2022-2025-2025

Bugün piyasa üzerinde en çok kullanılan ve birçok insan için güncel olarak piyasa içerisinde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir